Turystyka

Grecja notuje wysokie przychody z turystyki

Grecja ostatnich lat pod względem turystycznym nie może zaliczyć do udanych. Wszystko jednak wskazuje na to, że najgorsze mają już za sobą. W pierwszym półroczu 2017 roku Grecję odwiedziło 8 milionów turystów. Przychody z tego tytułu wzrosły o 7% i wyniosły ponad 4 miliardy – takie dane opublikował Bank Grecki.

Najwięcej turystów przybyło z krajów unijnych – przede wszystkim Francji oraz Niemiec. Z raportu wynika, że Grecja cieszyła się również sporym zainteresowaniem ze strony Rosjan. Jeśli chodzi o liczbę turystów, to jest ona porównywalna do zeszłego sezonu, jednakże wtedy przychody w tym sektorze wyraźnie spadały. Było to spowodowane znaczną obniżką cen przez hotele, które tym zabiegiem chciały przyciągnąć jak największą liczbę turystów. W tym roku wydaje się, że sytuacja wraca do normy.

Właściciele pensjonatów są wyraźnie zadowoleni i zaznaczają, że z góry mają komplet urlopowiczów na cały sezon. Trudno jednak jeszcze szacować ostateczne zyski ze względu na wysokie podatki. Tak czy owak Grecja po głębokim kryzysie powoli wstaje z kolan. Turystyka od zawsze była istotnym elementem budżetu tego kraju, więc jej rozwój może w końcu po latach przynieść stabilność. Szacuje się, że do końca roku Grecję może odwiedzić aż 30 milionów turystów.