Turystyka

Białoruś zamierza znieść wizy dla turystów

Nie można zaprzeczyć temu, że turystyka stanowi ważny element w rozwoju kraju oraz ma realny wpływ na roczny budżet państwa. Zapewne było to jednym z czynników do podjęcia rozmów o przyszłości turystyki u naszego wschodniego sąsiada. Białoruś zamierza znieść wizy dla zagranicznych turystów. Warto zaznaczyć, że chodzi przede wszystkim o kuracjuszy, którzy chcą wypoczywać w tamtejszych sanatoriach. Obecnie trwają szerokie rozmowy na temat państw dla których wizy miałyby być zniesione.

Jeśli chodzi o obcokrajowców, to dotychczas białoruskie sanatoria były oblegane głównie przez Rosjan, lecz przy obecnym kryzysie rzadziej wybierają się za granicę. Statystyki pokazują również, że Białorusini również coraz mniej korzystają z zorganizowanego wypoczynku. W obecnym sezonie zdołano zapełnić jedynie 70 procent miejsc w sanatoriach (rok temu o tej porze było 95%). Władze Mińska postanowiły więc w jakiś sposób temu zaradzić. Jak dowiadujemy się z białoruskiej agencji prasowej Biełta, zniesienie wiz może nastąpić jeszcze w tym roku, a nawet kwartale.

Władze mają wyznaczyć 10-20 krajów, których wizy przestaną obowiązywać. Jednym z głównych kryteriów podczas wybierania państw, ma być brak zagrożenia terrorystycznego.