Turystyka

Polska turystyka rośnie w siłę

Źródło: Youtube

Z roku na rok polska turystyka coraz bardziej się rozwija, a liczba odwiedzających nasz kraj stale rośnie. W ubiegłym roku ilość turystów odwiedzająca Polskę wzrosła do 6,1 mln (rok wcześniej było ich 5,7 mln, więc zanotowaliśmy wzrost o ponad 7%) – tak wynika z danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny.

Najwięcej turystów przyjechało do nas z Niemiec – 1,6 mln. Na drugim miejscu znaleźli się Brytyjczycy, którzy przede wszystkim upodobali sobie Kraków. Na trzecim miejscu uplasowali się obywatele Ukrainy, których liczba wynosi 334 tys.

Z raportu GUS-u wynika, że w ubiegłym roku zagranicznym turystom udzielono niemal 15 mln noclegów (wzrost o 1,2 mln). Przy wyliczeniach brano pod uwagę obiekty noclegowe mające 10+ miejsc. Samym Niemcom udzielono 5,4 mln noclegów. Na podstawie rosnącej popularności takich aplikacji jak airbnb można wywnioskować, że ta liczba jest znacznie wyższa.

Gołym okiem widać, że turystyka w Polsce cały czas się rozwija, jednak dotyczy to przede wszystkich największych miast. Cały czas nie potrafimy na większą skalę wypromować mniejszych miejscowości, które również są godne uwagi. Problemem jest również bierność lokalnych prezydentów, którzy nie podejmują konkretnych działań promocyjnych, mających na celu przyciągnąć zagranicznych turystów.