Wiadomości

XXIII Turniej Rycerski w Łęczycy i jarmark średniowieczny!

Wstęp

W dniach 8 – 9 lipca odbył się XXIII Międzynarodowy Turniej Rycerski na zamku w Łęczycy. Wydarzenie to przyciągnęło liczne grupy rekonstrukcji historycznej z Polski i innych krajów. Uroczyste otwarcie turnieju miało miejsce o godzinie 12:00, kiedy to dyrektor Muzeum w Łęczycy, Hanna Pawłowska, przywitała zaproszonych gości oraz wszystkich przybyłych. Wraz z burmistrzem Pawłem Kuleszą dokonali oficjalnego otwarcia turnieju, wystrzeliwując salwę z armaty.

Treść

Podczas tegorocznego turnieju mogliśmy podziwiać najlepsze grupy rekonstrukcji historycznej z Polski i zagranicy. Imprezę rozpoczął spektakularny Konny Turniej Rycerski, który został przeprowadzony przez słowacką grupę konną Agentura Hector, debiutującą na zamku w Łęczycy. Grupa zaprezentowała publiczności turniej w średniowiecznym stylu, występując w kolorowych strojach. Ich pokazom towarzyszyły akrobacje, pokazy kuglarskie, dźwięk bębnów oraz płonące ognie.

W ramach pokazu konnego łucznictwa historycznego mieliśmy okazję obejrzeć AMM Archery, z Anną Sokólską na czele, która jest mistrzynią świata w łucznictwie konnym. Natomiast jeźdźcy z Apolinarski Group zaprezentowali widowiskowe popisy kaskaderskie na koniach. Z kolei Łucznicy św. Jerzego imponowali publiczności swoją wprawą w posługiwaniu się bronią czarnoprochową.

Nie zabrakło także pokazów sokolnictwa, których autorem był Jean van Coppenolle, szef czeskiej grupy Vancos. Ponadto, Chorągiew Zaciężna Ziemi Kujawskiej przeprowadziła pokaz walk rycerstwa pieszego.

Na dziedzińcu zamkowym ponownie zaprezentowali się łucznicy piesi z grupy Sagittari St. Georgi. Przygotowali oni widowiskowe pokazy artyleryjskie, które cieszyły się dużym zainteresowaniem publiczności.

Jednak najbardziej oczekiwanym wydarzeniem turnieju był pokaz grupy Arta Foc, zatytułowany „Dia de los Muertos w Łęczycy”. Było to fascynujące show tańca ognia, inspirowane radosnym meksykańskim świętem, które przeniosło widzów w podróż na drugi koniec świata, do kraju pełnego kolorów, słońca, radości i energetycznej muzyki.

Oprócz atrakcji na zamku, odwiedzających czekał także jarmark średniowieczny, gdzie można było znaleźć liczne kramy z różnorodnymi towarami oraz stoiska gastronomiczne.

Podsumowanie

XXIII Międzynarodowy Turniej Rycerski na zamku w Łęczycy, który odbył się w dniach 8 – 9 lipca, okazał się niezwykle udanym wydarzeniem. Występy najlepszych grup rekonstrukcji historycznej, pokazy konnego łucznictwa, walki rycerstwa pieszego oraz widowiskowe show tańca ognia wzbudziły ogromne zainteresowanie i zachwyt widzów. Dodatkowo, atmosferę imprezy podkręcał jarmark średniowieczny, na którym można było nabyć unikalne produkty oraz skosztować tradycyjnych potraw. Turniej Rycerski w Łęczycy z pewnością zostanie w pamięci uczestników na długo.