Zdrowie

Wybór opatrunku do tatuażu

Po zrobieniu tatuażu istnieją dwa główne rodzaje opatrunków. Pierwszym i bardziej powszechnym jest opatrunek bawełniany, rzadziej używana jest folia. Czasami artysta daje ci możliwość wyboru, którą opcję chcesz, podczas gdy inni mogą po prostu użyć tego, co uważają za lepsze. Niemniej jednak Twoim zadaniem jest dowiedzieć się o pozytywach i wadach każdego rodzaju opatrunku, aby mieć pewność, że tatuaż jest odpowiednio pielęgnowany. Sprawdź: Studio tatuażu Bydgoszcz

Bawełna

Opatrunek bawełniany jest powszechnie kojarzony z tatuażem, ponieważ jest to najbardziej popularny sposób zabezpieczenia. Główną zaletą bawełny jest to, że można ją sterylizować i wchłania większość płynów ustrojowych lub „osocza”, które wyciekają z nowego tatuażu. Może to być bardzo przydatne, ponieważ oszczędza klientowi kłopotów z koniecznością ciągłego wycierania tatuażu co kilka minut.

Jednak ten opatrunek ma również kilka negatywów. Bawełna wchłania płyny ustrojowe, przez co łatwo może się nasycić i prowadzić do infekcji, jeśli nie jest zmieniany mniej więcej co dwie godziny. Jeśli płyn ustrojowy zbierze się w zbyt dużej ilości na tatuażu, pozostawi nieprzyjemny strup. Jeśli dostaniesz bawełniany opatrunek, musisz go regularnie zmieniać

Plastikowy

Rzadziej używana, ale wciąż spotykana przezroczysta folia z tworzywa sztucznego. Jest to prawdopodobnie bardziej estetyczne, ponieważ widzi się swój tatuaż, ale mniej chroni przed infekcją. W przypadku opatrunku z tworzywa sztucznego plazma często wycieka i zmusza właściciela tatuażu do ciągłego jej wycierania.

Jednak pozytywną stroną opatrunku z tworzywa sztucznego jest to, że nie trzeba go zmieniać tak często jak w przypadku opatrunku bawełnianego. Jeśli masz opatrunek z tworzywa sztucznego, warto jednak mieć pod ręką dużo ręczników, aby zetrzeć wyciekającą plazmę.