Zdrowie

Moje dziecko jest chore – co mam zrobić

Oprócz konkretnej troski o dobre samopoczucie dziecka często pojawia się również niepewność. Czy robię to dobrze? Zwłaszcza w przypadku pierwszego dziecka wielu rodziców często czuje się niepewnie i ma trudności z oceną stanu dziecka. Czy po prostu zjadł za dużo i przez to ma problemy z żołądkiem, czy też ból brzucha jest spowodowany infekcją? Z biegiem czasu zdobędziesz doświadczenie i wzmocnisz poczucie, czy dziecko jest teraz poważnie chore, czy po prostu nie ma dobrego nastroju. Jednak ważne jest, aby informacje – czy to w Internecie, czy gdziekolwiek są gromadzone – nigdy nie zastąpiły porady lekarskiej. Pomagają jednak jak najwcześniej rozpoznać objawy choroby, aby móc odpowiednio zareagować.

Sprawdź: Przychodnie Bydgoszcz Fordon

Jeśli nie masz pewności, skonsultuj się z pediatrą. Czasami wystarczy porada przez telefon. W czasie poza godzinami konsultacji można skorzystać z pomocy pogotowia ratunkowego lub ambulatorium poradni pediatrycznej. Nie bój się, bo pójście do pediatry nie jest przesadą. Celem jest przecież uzyskanie jasności co do stanu zdrowia Twojego dziecka. Nie stracisz cennego czasu, jeśli Twoje dziecko rzeczywiście będzie wymagało dalszego leczenia. Jednak zawsze powinieneś skonsultować się z lekarzem, jeśli dziecko ma poważne dolegliwości lub zauważalne zmiany fizyczne.

Chore dziecko cię potrzebuje

Kiedy dzieci są chore, zwykle są niespokojne i potrzebują wsparcia. Oprócz dobrej opieki medycznej, Twoje dziecko potrzebuje szczególnej uwagi i opieki w przypadku choroby. Jeśli nie ma ostrego ryzyka zarażenia rodzeństwa lub innych członków rodziny, należy – o ile to możliwe – pozwolić choremu dziecku uczestniczyć w normalnym życiu rodzinnym. Możesz na przykład wyposażyć go w specjalne łóżko w salonie. Ale nie wszystkie dzieci zachowują się tak, jak dorośli mogliby się od nich spodziewać w przypadku choroby. Niektóre dzieci biegają po mieszkaniu z gorączkową infekcją, jakby były całkowicie zdrowe. W takim przypadku upewnij się, że Twoje dziecko ma wystarczająco dużo odpoczynku i odpowiednią opiekę, aby wrócić do zdrowia.