Nieruchomości

Wakacje a polski rynek nieruchomości

Rynek nieruchomości w okresie letnim najczęściej zwalnia. Ludzie przeznaczają pieniądze na wakacje i urlopy. Jednak lipiec tego roku okazał się bardzo zaskakujący, ponieważ popyt na kredyty był o 24% większy niż rok temu o tej samej porze. Natomiast w sierpniu, aż 67 mln złotych zostało rozdysponowane na MdM (Mieszkanie dla Młodych).

Niestety, w tym roku nie będzie można już skorzystać z programu MdM. Cała, przeznaczona na to pula, już się rozeszła. Najbliższa możliwość, aby uzyskać dofinansowanie pojawi się na początku 2018 roku i będzie to 381 mln złotych. Można śmiało stwierdzić, że na pewno wszyscy chętni nie skorzystają z projektu MdM, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że wspomniana wcześniej kwota 67 mln zł została rozdysponowana w jeden dzień! Wśród wydarzeń minionego miesiąca warto wspomnieć również o wejściu w życie ustawy o kredycie hipotecznym. Bardzo prawdopodobne, że to właśnie dlatego popyt na kredyty była tak zaskakująco dużo. Wiele osób obawiało się, że banki podniosą swoje marże i wzięcie kredytu będzie się wiązało z ogromnymi kosztami. Tak się jednak nie stało, przynajmniej na razie. Innym bodźcem, dzięki któremu kupuje się chętniej mieszkania jest dobra koniunktura gospodarcza. Coraz mniejsze bezrobocie sprawiło, że Polacy nie obawiają się tak bardzo kredytów. Poza tym, nauczyli się, że mieszkanie, to świetna inwestycja, na której można sporo zarobić.

Okazuje się, że pierwszy miesiąc wakacji w 2017 roku był zaskakująco udany pod względem rynku nieruchomości. Szybkie rozejście się dofinansowań na MdM, większa ilość zaciągniętych kredytów i dobra sytuacja gospodarcza, pokazują, że Polacy chętnie kupują mieszkania.