Nieruchomości

Rekordowo na rynku pierwotnym

Sektor sprzedaży mieszkań w stanie deweloperskim od dłuższego czasu odnosi znaczące sukcesy. Ostatnio pobił kolejny rekord – jeszcze nigdy w historii nie rozpoczęto tak wielu nowych budów i nie wystawiono tak wielu pozwoleń na wykonanie kolejnych projektów.

Tendencję zwyżkową można zauważyć już od kilku lat. Według raportu GUS, który podaje wyniki z pierwszego półrocza 2017 roku, sprzedano 37,4 tys. mieszkań na rynku pierwotnym. Prawie tak samo dobrze było w 2009 roku, kiedy to zakończone transakcje przekroczyły 35 tys. Na tak świetny wynik w tym roku składa się między innymi nowelizacji ustawy o MdM, dzięki której cała dodatkowa pula dofinansowań rozeszła się w ciągu jednego sierpniowego dnia. Oczywiście, to z kolei przekłada się na wzrost popytu i sprzedaży kolejnych mieszkań. Dzięki temu deweloperzy rozwijają swoje projekty coraz bardziej. MdM i dobra sytuacja ekonomiczna sprawiają, że sprzedaż na rynku pierwotnym cały czas wzrasta, a podaż odpowiada popytowi. Niskie bezrobocie i wzrastające pensje sprawiają, że rynek mieszkaniowy coraz bardziej się rozwija. Wg raportu przygotowanego przez firmę doradczą REAS w całym 2017 roku będzie można zaobserwować wzrost sprzedaży mieszkań do ponad 72 tys. lokali, czyli aż o 10 tys. więcej niż w ubiegłym roku. Oczywiście przy założeniu, że obecne trendy nie zmaleją, a będą utrzymywać się na tym samym poziomie.

Mieszkaniówka w Polsce prosperuje coraz bardziej dynamicznie. Deweloperzy prężnie odpowiadają na popyt na lokale z rynku pierwotnego. Społeczeństwo przestało nadmiernie przejmować się kredytami i właśnie dzięki temu możemy zaobserwować tak gwałtowne zmiany.