Czas wolnyInformacje

Żeglarstwo stylem życia

Żeglarstwo w Polsce cieszy się dużą popularnością. Nawet jeśli ktoś nie posiada patentu, to chętnie decyduje się na rejsy morskie jachtem po Bałtyku, wybierając wycieczkę spośród wielu dostępnych ofert. Często jednak kończy się tak, że jak ktoś już raz spróbuje takiej wyprawy, to w najbliższym czasie podejmuje decyzję o zdobyciu uprawnień.

Żeglarstwo, nazywane również nieoficjalnie jachtingiem, nie jest bynajmniej wytworem naszej cywilizacji, ponieważ było znane już przed naszą erą. Nowoczesna formuła, której zawdzięczamy nowoczesną technologię, narodziła się jednak w Holandii. Żeglarstwo dla każdego może znaczyć coś zupełnie innego. Jedni traktują to jako dyscyplina sportowa, drudzy jako hobby, pasja, forma rekreacji, a nawet styl życia. Wspólnym mianownikiem zawsze jednak będzie jakaś jednostka pływająca, której siłą napędową jest wiatr przy pomocy żagli.

O samym żeglowaniu napisano już wiele. Jednak wiele rzeczy jest wciąż do napisania, a wiele czeka na odkrycie. Warto zdać sobie sprawę, że żeglarstwo nie jest jedynie jachtem, żaglem i wodą. To również tradycja, historia i niesamowici ludzie, dzięki którym obecnie żeglarstwo jest na tak wysokim poziomie. Dzięki zachowaniu wieloletniej tradycji, możemy rozwijać swoją pasję i zdobywać doświadczenie. Prawdą jest jednak, że żadna książka, żadna opowieść, zdjęcia oraz filmy nie są w stanie zastąpić tych chwil spędzonych na pokładzie jachtu będąc na morzu, oceanie bądź jeziorze. Kto jeden raz spróbuje, na pewno będzie chciał powtórzyć tę przygodę.